Obavestenje

Obaveštenje: Listu sa vašim predlozima možete videti ovde .

уторак, 31. јул 2012.

Crazy, Stupid, Love. (2011)


Crazy, Stupid, Love. (2011) on IMDb
Kod nas nazvan: Ta Luda Ljubav
Žanr: Komedija | Drama | Ljubavni
Režija: Glenn Ficarra, John Requa
Glumci: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore...

Priča:
Život sredovečnog muškarca se naglo menja kada njegova žena zatraži razvod. Pomoću novostečenog prijatelja koji ga uči kako da prilazi ženama, on pokušava da povrati samopouzdanje.

Moj osvrt:
Film funkcioniše po sistemu toplo-hladno-toplo-hladno, pri čemu su ovi topli delovi odlični ali i kratki a ovi hladni veoma dosadni, nemaštoviti i naporni za gledanje. Toplo: Na samom početku upoznajemo bračni par koji treba da se razvede i tu film pokazuje neki potencijal jer je sve lepo osmišljeno, snimljeno i izvedeno. Upoznajemo se sa devojkom lošeg ukusa, momkom koji je zavodnik i iritantnim dečakom zaljubljenim u bebisiterku. Potom vidimo udruživanje razvedenog čoveka sa ovim zavodnikom. Ovaj deo filma je zaista zanimljiv i obogaćen dobrim fazonima, solidnim scenama. Takođe, glumačka ekipa je odlična za ovu vrstu filma. 


Hladno: Na žalost, film potom prelazi u gomilu smarajućih šablona. Bračni par ponovo počinje pokazivati emocije i trunke kajanja što izgleda jadno, patetično, jadno, dosadno i jadno. Sva zabava u filmu je prestala da bi on postao zilion puta viđeni šablon. Takođe, devojka lošeg ukusa ovde menja narav na idiotski način čak i za jednu komediju. Toplo: Zatim dolazi najbolji deo filma a to je totalna konfuzija. Praktično svi likovi će biti umešani u jednu ludu i neočekivanu situaciju. Ne želim puno o tome kako vam ne bih otkrio iznenađenje koje je fino spakovano. 


Na žalost, ovaj deo kratko traje i potom sledi agonija. Hladno: Film preuzima sve poznate šablone i privodi se kraju na jedan od najneubedljivijih načina koje sam video. Finale 99% romantičnih komedija izgleda tako što jedan lik iskazuje ljubav / prosipa životnu filozofiju / pokazuje kajanje pred publikom. Ovde je to još gore nego uobičajeno, i to iz dva razloga. Prvi je taj što filozofiju iznosi gore navedeni klinac i sve vreme sam imao želju da ga neko opali po ustima. Posle toga sledi monolog nejgovog oca, tj. onog za malo razvedenog lika, i taj monologi je jadno preslikan iz 99% romantičnih komedija. 


Taj kraj je toliko slabo izveden, toliko iritantan i prepun kenjarija da sam imao želju preskočiti ga. S obzirom na njegov kvalitet, bolje da sam to učinio. Na kraju, film nije potpuna šablončina poput npr. Wedding Crashers ali nije ni naročito dobar da bih nečim bio zadovoljan. Ovo je još jedno (ispod)prosečno ostvarenje koje ste, ukoliko ste pogledali barem 10 romantičnih komedija, već videli. Da film nije imao ovako sjajnu glumačku postavu, verovatno bi brzo otišao u zaborav.

Zanimljivosti:
Koktel koji Džejkob pije u filmu "Old Fashioned," neki smatraju za najstariji američki koktel. Poklanjan je iPad onom ko smisli najbolji naslov filma.

Naj scena:


Konfuzija

Moja ocena: 5/10

понедељак, 30. јул 2012.

Ghost Town (2008)


Ghost Town (2008) on IMDb
Kod nas nazvan: Grad Duhova
Žanr: Komedija | Fantastika | Ljubavni
Režija: David Koepp
Glumci: Ricky Gervais, Greg Kinnear, Téa Leoni ...

Priča:
Bertram Pinkus je čovek koji baš i nije najprijatniji za druženje. Na njegovu nesreću, on dolazi u situaciju da vidi duhove. Najveći problem je što oni ne žele da ga ostave na miru.

Moj osvrt:
Lik koji vidi duhove naravno nije originalan, ali mizantrop koji vidi duhove koji traže od njega uslugu, e to je već odlična ideja. Naravno, nije sada ovo epohalan film zbog toga, ali lepo je pogledati nešto što nije glupavi šablon. Riki Žerve (valjda se ovako izgovara) je odličan u svojoj ulozi. Ovo je jedna od najsimpatičnijih verzija čovekomrsca koju sam video na filmu (naravno lik Klinta Istvuda u Gran Torino je broj jedan). I bez obzira na tu osobinu, ovo je zaista originalan lik što je retkost u današnjim komedijama.


Pošto ovo nije ozbiljna verzija filma pa da imamo zastrašujuće duhove i neku misteriju kao u The Sixth Sense, više su se bazirali na karakteristike glavnog lika i njegov odnos sa duhovima ali i živim ljudima. Naravno, mora se nešto desiti što će promeniti glavnog lika a to je naravno pojava žene u koju će se zaljubiti. Odlično što ova promena nije holivudski kliše. Takođe, problem je u tome što je muž te žene poginuo (u jednoj ludačkoj sceni) a ovaj naš glavni lik ga vidi, često razgovara sa njim, pa vi iz toga vidite šta vas u filmu očekuje. 


E sada, bez obzira na solidne uvode koje mnogi filmovi imaju, uvek nešto ispatetiše i izšablonira film do kraja. I ovde je bilo dosta pretnji da će se to desiti ali ipak, neko je bio dovoljno inteligentan i odlučio da koliko toliko originalno film privede kraju. Ukratko, napravljena je komedija sa finom dozom originalnosti, sa simpatičnim likovima, sa iznenađujućim delovima priče. Za mene sasvim dovoljno. Sigurno da ovo nije neki genijalan film koji ću dugo pamtiti, ali je svakako solidan filmić da zabavi za jedno gledanje.

Zanimljivosti:
U filmu je korišćena pesma Bitlsa, "I'm Looking Through You" što je jedno od retkih pojavljivanja ove pesme na filmu.

Naj scena:


Ludačka nesreća

Moja ocena: 6/10

субота, 28. јул 2012.

Les yeux sans visage (1960)


Eyes Without a Face (1960) on IMDb
Kod nas nazvan: Oči Bez Lica
Alternativni naziv: Eyes Without a Face
Žanr: Drama | Horor | Misterija
Režija: Georges Franju
Glumci: Pierre Brasseur, Alida Valli, Juliette Mayniel...

Priča:
Brilijantni hirurg uz pomoć svoje asistentkinje kidnapuje devojke. On im hirurški uklanja lica pokušavajući da ih prišije svojoj kćerci koja je ostala bez lica u saobraćajnoj nesreći. Eksperimenti ne uspevaju, ali doktor nastavlja da se trudi...

Moj osvrt:
Ovo je vrhunska ljudska drama i da bih pokazao koliko je pristup pravljenju ovog filma brilijantan, porediću ga sa jednom današnjom gluparijom za fanove šokantnih filmova, sa smećem zvanim Ljudska Stonoga. Naravno, niti ovaj sjajan film zaslužuje da bude poređen sa ovim nedelom, niti ovo nedelo zaslužuje da se nađe u istom košu sa ovim maestralnim ostvarenjem, ali samo želim da uporedite pristupe i da time potvrdim svoju tvrdnju da horor u zadnjih deset godina nije imao više od desetak vrhunskih filmova te kao žanr pada veoma nisko. 


Uporedite ovog doktora koji izvodi na brilijantan način ove složene operacije sa onim moronom iz stonoge koji smišlja nešto za šta bi i klinci skontali da je medicinski nemoguće. Toliko o prikazivanju inteligencije nekoga u čiju genijalnost se film kune. Pogledajte motive ova dva čoveka, jedan želi da vrati lice svom detetu, drugi da napravi tvorevinu koja zvuči sablasno a sastoji se od zašivanja usta za zadnjicu. Pogledajte žrtve u jednom i drugom filmu, i videćete zašto je ovo remek-delo a ono vređanje inteligencije. Sada ću se baviti samo ovim filmom. 


Zamislite šta je u glavi čoveka koji mora da nevinim devojkama uklanja lice kako bi ga povratio svom detetu. Tu imamo i genijalan ugao između toga da li on to radi samo zbog svoje kćerke ili i zbog svog medicinskog uspeha. Imamo i sjajan lik koji mu pomaže, ženu kojoj je on već povratio lice. Zamislite sada osobu, žrtvu, koja se budi bez lica tražeći izlaz. Jezivo zar ne? Vrhunski šok koji samo hrabri gledaoci mogu podneti. Na kraju ostavljam ono najbolje. Reč je o devojci koja nema lice. Nećete ni jednom jasno videti taj njen nedostatak, što mi je bilo u početku malo neobično, ali kada sam malo bolje razmislio, maska koju ona nosi ostavlja sablasan utisak a mašta radi ostalo. Genijalno izvedeno. 


Svaka scena će vas naterati da razmišljate šta sve može biti u glavi tog jadnog ljudskog bića, i u svakoj sceni ćete videti njen bol i patnju koje je glumica genijalno prikazala očima. Svidelo mi se što ona prolazi kroz razne faze, što nikada nećete znati šta joj je na pameti. Tu dolazimo i do jedine mane filma. Po mom mišljenju, moralo je još više vremena biti posvećeno ovom liku. Scene jesu bolne, ali su vrhunske i za ljude koji mogu da podnesu ovakav psihički šok, ovaj film će biti jedno nezaboravno iskustvo.

Zanimljivosti:
Kada je film prikazan u Edinburgu, nekoliko gledalaca se onesvestilo za vreme scene operacije. Režiser je izjavio "Sada znam zašto Škoti nose suknje". Jedan kritičar u Engleskoj je posle premijere filma za malo dobio otkaz zato što je izneo pozitivne kritike za ovaj film.

Naj scena:


Genijalno finale

Moja ocena: 7/10

среда, 25. јул 2012.

Tropic Thunder (2008)


Tropic Thunder (2008) on IMDb
Kod nas nazvan: Tropska Oluja, Tropska Grmljavina
Žanr: Akcija | Avantura | Komedija
Režija: Ben Stiller
Glumci: Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr....

Priča:
Kroz seriju čudnih slučajeva, glumci koji snimaju ratni film moraće da postanu odistinski vojnici...

Moj osvrt:
Ben Stiler u još jednom pokušaju da napravi dobru komediju. Krajnji rezultat je po mom mišljenju, još jedan lagani neuspeh. Ne samo da je čovek precenjen već ono što je najgore, njemu ni jednom ne uspeva da me nasmeje. Aplauz za nekog ko sebe smatra komičarem. Uz There Is Something About Marry, Cable Guy, Night At The Museum 2, i vrhunski glupavi Zoolander, smeštam još jedno njegovo nedelo. Nisam još pogledao Fokerove pa se tu iskreno nadam da je uspeo ubosti nešto kako valja, a ta nada se bazira na tome što on nije režiser filma. Što je najgore, ovaj filmić je imao odličan potencijal. 


Prvo, priča je bila odlična. Nekolicina glumaca koji misle da snimaju ratni film upadaju u realnu opasnost a nesvesni su toga. Šta bi tu trebao da učiniš da napraviš nezanimljiv film - jednostavno, da budeš Ben Stiler. Glumačka ekipa je sasvim dobra što je bio još jedan plus i još jedan garant da će ovo uspeti. Džek Blek je neko ko retko omane u komediji, ovde on tek povremeno bljesne. Robert Dauni Džunior kao Iron Man je izazivao salve smeha. Ovde kadkad uspe da nasmeje gledaoca ali njegovi "tripovi" su ovde suviše bezvezni da bi me zasmejali. Brendan T. Džekson dostavlja upravo ono što se od njega očekivalo a to je da bude tamo neki lik koji će povremeno reći nešto. 


Zašto Dauni Džunior i Blek nisu uspeli da podignu film na viši nivo? Zato što je u prvi plan Stiler izbacio jednog od najvećih promašaja među glumcima komičarima - samog sebe. Njegove priče, njegovo psihičko stanje i već viđeni fazoni ne mogu da izazovu ni jedan prokleti "ha ha" momenat. Ako njegova gluma retardiranog momka i beskrajno razglabanje o tome kako je on tog retarda odglumio vama zvuče kao nešto što biste rado gledali, onda je Stiler pravi komičar za vas. 


Ako ipak tražite nešto inteligentnijeg ili urnebesnijeg humora, u ovom što do sada pogledah sa njegovim imenom, nećete naći ništa od toga. Ok, nije sve tako crno. Imamo odličnog Toma Kruza, imamo odlične najave filmova, imamo scenu u kojoj Stilerov lik misli da rukuje rekvizitom i imamo ovu Naj scenu. Za makar prosečnu komediju - premalo.

Zanimljivosti:
Dauni Džunior je u početku odbio ulogu jer mu se činilo da je ona nekorektna prema afro-amerikancima. Stiler je izjavio kako je ideju za ovaj film razvijao 8-10 godina. On je izjavio da je lik koga tumači baziran na Silvesteru Staloneu. Oven Vilson se trebao pojaviti u ulozi Rika Peka ali posle njegovog pokušaja samoubistva, Stiler je ulogu dao MekKonahiju.

Naj scena:


Spidman se unosi u ulogu ne sumnajući da je u smrtnoj opasnosti.

Moja ocena: 4/10

The Dark Knight Rises (2012)


Kod nas nazvan: Uspon Mračnog Viteza
Žanr: Akcija | Avantura | Kriminalistički | Triler
Režija: Christopher Nolan
Glumci: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman...

Priča:
Osam godina posle nestanka Betmena, Bejn, novi vođa terorističke organizacije, okupira Gotam i preti uništenjem...

Moj osvrt:
Na početku ću samo istaći da je ovo odličan film ali braćo i sestre, jednostavno neću moći da obuzdam svoj bes na kraju recenzije. Prvo o pozitivnim stvarima, pa potom o dve katastrofalne koje obaraju ocenu filmu koji je mogao imati možda i čistu desetku. Mračnog Viteza je obeležio Ledžer sa svojom izvedbom Džokera. Ovde su pametno odlučili da se ne takmiče sa takvom glumom već su više išli na utisak koji negativac ostavlja. Ovim ne potcenjujem kvalitet glume Toma Hardija. On je odličan glumac, ali utisak koji on ovde ostavlja je ono glavno. 


Imamo negativca koji sa sobom nosi dozu misterije, koji pleni neizmernom snagom, koji uliva strah u kosti i to ne samo u filmu. Braćo i sestre, neko ovakav kada bi se pojavio u stvarnom životu, izazvao bi jezu i najhrabrijim. Jednom rečju velmajstorski osmišljen lik i verovatno bi ostao eonima upamćen kao takav da se Nolan nije lepo iskenjao na njega, ali o tome na samom kraju. Sledeća odlična stvar je priča. Praktično svaki lik ima neku pozadinu i svaka priča i pričica je jednostavno bitna za film (osim jednog lika ali i o njemu kasnije). Zbog takve snage svih ovih priča, filmu je sigurno moglo biti dodato još barem sat vremena iako on traje skoro tri. Verujte mi, ne biste ni primetili kako bi proleteli ti sati. 


Sledeća vrhunska stvar su glumci. Majkl Kejn, Morgan Frimen i Geri Oldmen u glavnim ulogama su gotovo siguran garant vrhunskog filma, a ovde imamo takve tri veličine u jednom filmu. Bejl je neko ko se genijalno unese u ulogu, Džozef Gordon Levit je već pokazao da izrasta u ozbiljnog glumca a En Hedavej je jedna od retkih iz nove garde koja nije očajna. Nije naročito ni sjajna ali je taman takva da ne budi nikakva specijalna osećanja osim što prija oku, što je za mene sasvim dovoljno da ima prolaznu ocenu. Akcione scene su vrhunske, scenografija odlična, tu nemam Bog zna šta pametno reći. E sada smo došli do onog što je filmu oborilo ocenu barem za dve. Imamo nešto predvidive patetike koja toliko ne kvari utisak tako da nije problematična. 


Dark Knight je prokleto remek delo iz prostog razloga što mu namera nije bila da oduševi klince. Za klince se prave gluparije poput Green Lanterna, Kapetana Amerike i sličnih razbibriga. Dark Knight je bio ozbiljan i dosledan od prve do poslednje minute. Ovo je žestoko obećavalo da će ga nadmašiti i moglo je da nije dva propusta. Prvi propust je to što hoćeš da napraviš ozbiljan film a u njega smestiš Catwoman .... zaista.... Catwoman!?!? Zašto... Da bi se dečica oduševaljavala tamo nekim akrobacijama a momci ističućom guzom En Hedavej dok vozi betmenov motor. I čemu ona služi ovde? Sve što je obavila, mogao je odraditi i neki običan lik. 


Zbog tog lika, prvih dvadesetak minuta filma su mi bili jednostavno neizdrživi. Ubijana je sva ozbiljnost a pri tom i draž filma. Ali ne, treba se ipak uvući malo i klinčadiji. UA bezmudaši. I onda, neoprostiva stvar koja ovaj film obara naglo na dole. Ne brinite, neću vam odati ništa. Desetak minuta pre kraja, imamo obrt. Obrt ima uticaj na celu priču kao npr. da ste smatrali da Betmen nosi crne bokserice ispod odela a ispalo je da čovek ide u roze tangama. E braćo i sestre, takav moronski, takav retardirani, takav maloumni, takav idiotski obrt je od neverovatno neprejebivog, zastrašujućeg negativca napravio nečiju kučku. Zašto Nolane!? Za čije babe zdravlje!? 


Zbog malo jeftinog iznenađenja useri skoro sve dobro što si napravio u filmu. Nije bitno, još uvek će biti klinaca koji će ovo smatrati remek-delom a ne samo solidnim filmom što on jeste. Ali ljudi koji su očekivali, ako ništa drugo, barem nešto što je približno Dark Knightu, dobili su ne šamar, već pesnicu u lice. Prethodni film ću rado ponoviti još koji put, jer tek sada vidim o kakvom se prokletom remek delu radi. Dark Knight Rises just enought to be above average.

Zanimljivosti:
Bejl je prvi glumac koji je tri puta glumio Betmena. Nolan je odabrao Hardija za ulogu zbog filma RocknRolla iako je Hardi mislio da je to zbog filma Bronson za koji se ispostavilo da ga Nolan nije ni gledao. Hardi je za potrebe filma nabacio oko 15kg mišićne mase. On je prihvatio ulogu i pre nego što je pročitao scenario. 


Šuškalo se da će se Ekhart pojaviti u svojoj ulozi iz prethodnog filma ali je Nolan izjavio kako je Dent zaista mrtav i neće se pojavljivati u filmu.  Christian Bale, Michael Caine, Morgan Freeman, Cillian Murphy i Gary Oldman su se pojavljivali u sva tri filma. Iz poštovanja prema Ledžeru, Džoker se ne spominje nijednom u filmu. Lindi Heming je dve godine dizajnirala Bejnov kaput. Bemenovo odelo se sastoji iz 110 delova. Studio je tražio da glavni negativac bude Riddler.

Naj scena:


Bejnova nadmoć

Moja ocena: 7/10

понедељак, 23. јул 2012.

Angels with Dirty Faces (1938)


Kod nas nazvan: Anđeli Garava Lica
Žanr: Kriminalistički | Drama | Film-Noar
Režija: Michael Curtiz
Glumci:  James Cagney, Pat O'Brien, Humphrey Bogart...

Priča:
Dva velika prijatelja iz detinjstva krenuli su različitim putevima. Jedan je završio kao sveštenik, drugi kao najtraženiji gangster. Njihovo prijateljstvo i dalje živi, ali oni će se naći na sukobljenim stranama.

Moj osvrt:
U prošlom postu sam govorio kako nisam ljubitelj filmova koji hoće da pošalju neku poruku osim ako to ne urade upečatljivo. Ovo je školski primer kako se to radi a slobodno mogu reći i jedan od najboljih načina koje sam video. No, krenimo po redu. Prvo, priča nije šablonska. Pored dva velika prijatelja, imamo i situacije u kojim se oni nalaze što ih dovodi na suparničke strane. Gangsterski deo priče je odličan i iako nije toliko širok, ništa nije slabiji nego u Scarface-u i Once Upon A Time In America. Ako vam se ti filmovi dopadaju, i ovaj će svakako zadovoljiti vaše kriterijume. 


Ovde nemamo situaciju kao u velikom Ben-Huru gde su najbolji prijatelji postali krvavi neprijatelji. Ovde su oni i dalje veliki prijatelji pri čemu pokušavaju da pomognu jedan drugom. Te scene su veoma upečatljive. Lik sveštenika je veoma dobar dok je lik Rokija, gangstera fenomenalan. Džejms Kagni je ovde postavio visoke standarde kada je gluma ovakvog lika u pitanju tako da do velikog dvojca Paćino i De Niro, imali smo hordu kopija na ovaj fazon. Kagni prosto briljilra u ovoj ulozi i oduševljava u svakoj sceni. 


Ovde moralne poruke nisu servirane u standardnom šarenišu "naučio sam svoju lekciju". Ne, film ostaje dosledan do samog svog kraja. Tu dolazimo do nečega što me je oduševilo i kao golobradog klinju kada sam prvi put gledao ovaj film. Danas, kada sam ga posle dvadesetak godina reprizirao, kraj ovog filma mi je još upečatljiviji. Imam ogromnu dozu poštovanja prema čoveku koji je smislio ovako nešto. Ne samo da je u toku filma postigao realnost svojih likova. Tog Rokija, iako je gangster, vole gotovo svi likovi i svi ga smatraju za neustrašivog. Obično je to samo tako nabacano za potrebe filma, ali ovde ćete i vi zaista imati isto mišljenje o njemu. 


Zbog toga, ovaj kraj je jedna od najboljih završnica na filmu ikada. Možda film jeste zastareo i naivan u nekim pogledima, ali ovaj kraj ima veća muda i inteligenciju od 99.9% današnjih filmova.

Zanimljivosti:
Film je bio dugo zabranjen u Kini, Danskoj, Poljskoj, Finskoj i delovima Švajcarske i Kanade. Kagnijeva inspiracija za ovaj film je bio lik iz njegovog detinjstva, makro i zavisnik kome je uzrečica bila "Whadda ya hear! Whadda ya say!" što je on koristio u filmu.

Naj scena:


Finale

Moja ocena: 8/10

недеља, 22. јул 2012.

Pleasantville (1998)


Pleasantville (1998) on IMDb
Žanr: Komedija | Drama | Fantastika
Režija: Gary Ross
Glumci: Tobey Maguire, Jeff Daniels, Joan Allen ...

Priča:
Tinejdžeri iz 90-tih se pronalaze u seriji iz 50-tih i pod njihovim uticajem, taj svet se naglo menja.

Moj osvrt:
Priča da se neko odjednom nađe u TV-u, da se tako izrazim, nije naročito originalna, ali ovde je lepo izvedena. Iako me na samom početku ta ideja malo zamarala, ubrzo sam shvatio da je neko inteligentan ovde umešao prste i napravio nešto vredno pažnje. Pre svega imamo likove iz 90-tih u crno-beloj seriji u kojoj je sve bajno, sjajno, svi se vole, nema nevolja, nesreća, košarkaši ne promašuju nijedan šut, vatrogasci spašavaju mačiće a nikada za vatru nisu čuli itd. 


Dolazak dvoje tinejdžera iz 90-tih će sve to promeniti. E sada, u čemu je štos. Te promene se manifestuju na jedan mnogo simpatičan način ali to ne želim da vam kažem, ipak treba da pogledate ovaj filmić i otkrijete sami. Kada sam rekao da se neko inteligentan latio posla, mislio sam na to da ovde postoji mnogo simbolike. U svim ovim promenama i u svemu ćete je pronaći lako. Zbog toga, film nosi i mnoge poruke. E sada, tu dolazi do jedinog problema koji imam sa filmom, što ne znači da ćete i vi imati taj problem. Generalno, nisam neki ljubitelj filmova sa porukama, osim ako ne ostavljaju neki trajan utisak. 


Ovde je mnogo tih poruka ali glavna stvar koja se sugeriše da je svaka promena dobra ili vodi ka nečemu dobrom. To mi i nije toliko ubedljivo ali bez obzira na sve, film uspeva u onome što mu je prava namera. Pored tih ideja o promenama i njihovim manifestacijama, ima i usputnih dobrih stvari kojih su se dosetili. Recimo kada izbije požar, lik utrčava u vatrogasnu stanicu vičući "Požar" nekoliko puta, gde ga vatrogasci gledaju belo. Kada mu je sinulo, samo je rekao "mačka" i svi su u trenu poskakali. Takvih stvari ima u izobilju tako da verujem da će vam film biti zabavan. Što se tiče glume, imamo odličnu postavu i ne bih sada posebno razglabao o svima. 


Za mene, broj jedan i najbolja stvar u filmu je priča o sporednom liku kojeg tumači Džef Danijels. Bukvalno svaka scena s njim i način na koji se njegov lik razvija i prolazi kroz celu priču mi je bila odlična i lako je saživeti se sa njim.

Zanimljivosti:
Scena sa Tobijem MekGvajerom na kiši je po mišljenju svih posveta filmu Bekstvo Iz Šošenka ali Geri Ros je izjavio kako je to slučajnost. Dve knjige o kojima Bad priča tinejdžerima su  "Avanture Haklberi Fina" i "Lovac U Žitu", inače dve knjige koje su najviše zabranjivane u SAD. Zbog zahteva za promenama boja u scenama, do prve epizode Ratova Zvezda, ovo je bio film sa najviše efekata. Poslednji film Dž. T. Volša. Kuća koja je korišćena u filmovima "Smrtonosno Oružje" je upravo preko puta kuće glavnih likova.

Naj scene:


Sve scene sa Džefom Danijelsom.

Moja ocena: 6/10

субота, 21. јул 2012.

Peeping Tom (1960)


Peeping Tom (1960) on IMDb
Kod nas nazvan: Smrt u Očima
Žanr: Drama | Triler | Horor
Režija: Michael Powell
Glumci: Karlheinz Böhm, Anna Massey, Moira Shearer ...

Priča:
Mladić ubija žene koristeći kameru kako bi snimio njihove preplašene umiruće izraze lica.

Moj osvrt:
Koliko ste samo filmova gledali sa serijskim ubicom? U svima njima priča se trudi da vam predstavi glavne likove za koje ćete strahovati i/ili koji treba da reše misteriju ko stoji iza ubistava. Ovde ćete znati ubicu od prvog momenta i što je najbolje, film prati njega. Verujem da ste u previše filmova gledali sličan šablon na koji ubica operiše kod svakog od ubistava. Ubeđen sam da ovako nešto niste videli. 


Takođe, u mnogo filmova vidimo motive koji su prilično plitki. Svuda imamo neku traumu iz detinjstva koja natera tog ubicu da zbog eto tamo nekog, neretko blentavog razloga, kreće u svoj ubilački pohod. Ovde je to toliko temeljno, toliko dobro i sjajno predstavljeno da se ne sećam da sam gledao ovako sjajan psihološki profil nekog ubice. Sve ćete videti, sve razloge, sve motive, sve što pokreće ovog čoveka da čini ono što čini. Ako vam kažem da u filmu imamo jak odnos glavnog lika i njegove kamere, verovatno će vam to zvučati smešno. To samo zvuči smešno ali pogledajte ovaj film i recite mi da ovo nije genijalno. 


Obično u filmovima ovakve ubice budu očigledno poremećene, neretko zaostale i iritantne. Ovde imamo veoma inteligentnog i na prvi pogled sasvim običnog čoveka koji zaista lako može bilo koga privoleti. Takvog lika je zaista trebalo odglumiti i taj posao je sigurno bio užasno zahtevan. Zbog svega toga, kapa dole maestralnom Karlhajc Bomu. 


Ovo je jedna od najboljih gluma ako i ne najbolja gluma ovakvog lika koju sam ikada video. Dopadljivost, genijalnost, inteligenciju, strah, nestabilnu psihu, sve to je ovaj glumac uspešno udahnuo svom liku. Prava je šteta što je danas sve manje ovakvih glumaca i što se danas retko ko ovoliko trudi kada pravi film. Peeping Tom i maestralni Karlhajnc Bom svakako treba da budu na listi vaših odgledanih filmova.

Zanimljivosti:
Skandal koji je film izazvao je potpuno uništio karijeru režisera Majkla Pauela.

Naj scena:


Finale

Moja ocena: 7/10

петак, 20. јул 2012.

Lethal Weapon 4 (1998)


Lethal Weapon 4 (1998) on IMDb
Kod nas nazvan: Smrtonosno Oružje 4
Žanr: Akcija | Kriminalistički | Triler
Režija: Richard Donner
Glumci: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci ...

Priča:
Sa privatnim poteškoćama i godinama koje ih stižu, Rigs i Murtag moraju da se suoče sa opasnim kineskim kriminalcem koji pokušava da izvuče svog brata iz zatvora.

Moj osvrt:
Da se ne lažemo, pre ili kasnije je moralo doći do makar malog pada. Neću mnogo o pozitivnim stvarima, njih već znate iz prethodnih filmova. Sve što važi za njih, važi i za ove, s tim što je sve osim glume doživelo pad. Nekima će možda ovaj film biti u rangu prethodnih ali teško da će to biti neko od stare garde koja je baš volela prethodne. Staroj gardi poput mene će ovo svakako biti zabavno, ali će se sigurno osetiti izneverenim. Naravno, sve što ima na sebi naslov "Smrtonosno Oružje" (a nije rimejk sa Timberlejkom i 50 Centom), ima Gibsona i Glovera gledao bih više puta bez obzira na kvalitet. 


Doner je nastavio da radi po istom šablonu, ali ovde se malo zaneo. Kao i u prethodnim filmovima, ovde je ubačen novi lik. Kris Rok je simpatična budala i daleko od toga da imam nešto protiv njega, ali mi je nekako on lik za drugu vrstu komedije. Sledeća slaba stvar je što taj humor više nije efikasan kao što je bilo. U pretehodnim filmovima je sve to teklo prirodno, ovde kao da se na silu trude da sve to izgleda kao ranije. Evo zbog čega je došlo do toga. U prethodnim filmovima Rigs je bio ludak u najpozitivnijem smislu te reči, ovde su od njega stvorili lika kome je glavni problem da li da se oženi ili ne. To njegovo pozitivno ludilo je totalno nestalo a sa njim i humor je značajno pao. 


Ista stvar je sa Murtagom. On iz sentimentalnosti prema svojim precima robovima poklanja nepoznatom emigrantu sat koji mu je njegov otac dao na samrti. (Ovo kao da su pisali iskompleksirani borci za ljudska prava) I kako sada da očekujemo filmčinu poput prethodnih kada su od dva zajebana lika napravili dve emotivne babe. Nije mi se dopao ni izbor negativca. Džet Lija baš gotivim, ali ovakav negativac kao ovde je pre za neki Luk Besonovski akcioni filmić nego za smrtonosno oružje. Sa Kris Rokom i sa ovakvim negativcem, Doner je očigledno ciljao na mlađu publiku. 


To mi nikada neće biti jasno. Smrtonosno Oružje ima veliki broj fanova i umesto da ispoštuješ njih, ti pokušavaš da se uvučeš u dupe klincima. Ričarde Doneru, maybe you're too old for this shit...

Zanimljivosti:
Kim Čen takođe igra kriminalca po imenu Uncle Benny u filmu The Corruptor. Rigsa, Murtaga, Murtagovu porodicu, kapetana Marfija i dokotorku Vuds glume isti glumci u sva četiri dela filma. Ovo je prvi američki film u kom se pojavljuje Džet Li i prvi njegov film u kom tumači negativca. Ričard Doner ga je zamolio da uspori pokrete u akcionim sekvencama jer se on kretao toliko brzo da to kamere nisu mogle da uhvate.

Naj scena:


Nesporazum i njegovo razrešenje.

Moja ocena: 6/10