Obavestenje

Obaveštenje: Listu sa vašim predlozima možete videti ovde .

субота, 31. децембар 2011.

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)


Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) on IMDb
Kod nas nazvan: Indiana Džons I Kraljevstvo Kristalne Lobanje
Žanr: Akcija | Avantura
Režija: Steven Spielberg
Glumci: Harrison Ford, Cate Blanchett, Shia LaBeouf...

Priča:
Čuveni arheolog/avanturista Dr. Henri "Indiana" Džons se vraća u akciju pošto biva umešan u zaveru Sovjeta koji žele otkriti tajnu iza misterioznog artefakta zvanog Kristalna Lobanja.

Moj osvrt:
Najpoznatiji filmski avanturista se vratio. To je trebalo obradovati mnoge fanove. Kada sam čuo tu vest, nisam bio naročito skeptičan. Nisam naravno očekivao da on može da nadmaši fenomenalni treći deo ali logično je bilo očekivati dobru količinu zabave. Da li smo je dobili? Ne naročito. Film jeste zanimljiv ali ne toliko koliko su prethodni. Treći deo je sigurno jedna od najzanimljivijih avantura koje se mogu pogledati i kada se posle njega pogleda ovaj film, zaista utisak ne može biti naročito pozitivan. 


Mnogi su imali problem sa godinama Harisona Forda. U filmu su se fino potrudili da se njegove godine i ne vide toliko tako da meni njegova starost nije smetala. Ono što mi je smetalo je što sam konstantno imao utisak već viđenog, od humora, preko neprilika u koje glavni likovi upadaju, konstantnih jurnjava pa do same priče. Jedina stvar koja je ovde izraženija nego u prethodnim delovima je preterivanje. U prethodnim filmovima, kada god su preterali sa nekim stvarima, to je fino iskorišćeno da nasmeje gledaoce. Ovde npr. imamo scenu u kojoj jedan lik prati automobile tako što poput Tarzana skače sa lijane na lijanu. To izgleda lepo ali je zaista preterano. 


Harison Ford, Kejt Blanše, Rej Vinston, Džon Hurt, Karen Alen i Šia LeBef čine dobru glumačku ekipu i tu nemam nikakve zamerke. Lik Šie LeBefa je ubačen kako bi franšiza mogla da se nastavi jednog dana kada Harison Ford odluči da okači šešir o klin i to se vidi na samom kraju filma. Sve u svemu ovo je najlošiji film u serijalu za sada ali i takav on je sasvim zanimljiv za pogledati. 


Pre nekoliko dana sam pročitao da nas očekuje još jedan nastavak tako da će ova vest sigurno obradovati fanove čuvenog avanturiste.

Zanimljivosti:
Šon Koneri je odbio ponudu da se pojavi u filmu izjavivši da suviše uživa u svojoj penziji. U originalu, Dr. Džonsovi protivnici su ovde trebali biti Nacisti ali je Spilberg izjavio kako nikako ne bi mogao biti blag prema njima posle snimanja Šindlerove Liste pa ih je zamenio sovjetima. Ovaj film je isporučen u bioskope zaključan i pod šifrom. Bioskopima su poslate šifre tek na dan prikazivanja. Harison Ford je bio u odličnoj formi tako da je tek u nekim scenama korišćen kaskader. Inače, odgovarala mu je potpuno ista odeća koju je nosio u trećem delu filma. 


U sceni kada Indiana treba da prođe kamionom kroz zid korišćeni su eksplozivi kako bi se taj zid raspao. Jedan od njih nije eksplodirao i završio je na sedištu do Forda. Bič koji Indiana nosi je trebao biti kompjuterski genersan zbog sigurnosti glumca ali je Ford to smatrao besmislenim i tražio je da nosi pravi. Ovo je prvi Indiana Džons film koji nije bio nominovan za oskara ni u jednoj kategoriji. Sva tri prethodna filma su dobila barem po jednog oskara.

Naj scena:


Od svih scena, mene je početak filma najviše podsetio na prethodne Indiana Džons filmove.

Moja ocena: 5/10

петак, 30. децембар 2011.

House of 1000 Corpses (2003)


House of 1000 Corpses (2003) on IMDb
Kod nas nazvan: Kuća Hiljadu Leševa
Žanr: Horor
Režija: Rob Zombie
Glumci: Sid Haig, Karen Black, Bill Moseley...

Priča:
Dva tinejdžerska para putuju kroz Teksas istražujući urbane legende o serijskim ubicama a završavaju kao zatvorenici nadasve bizarne porodice.

Moj osvrt:
Ovo je još jedan film koji je napravljen pod uticajem The Texas Chain Saw Massacre (1974). Nisam neki fan takvog koncepta ali ovaj film ima neke pozitivne strane. Već sam ranije pričao o The Loved Ones ostvarenju koje mi je užasno glupavo. Ovde su ti bizarni likovi mnogo bolji. Da su bolesni, jesu ali da su onako retardirani, nisu. Ovde se nisam zapitao kako je moguće da vrhunski glupave osobe izmiču zakonu tako dugo. 


Što se tiče kvalitetnih stvari u filmu, tu imamo legendu o Doktoru Satani ali mislim da ona nije naročito dobro iskorićena. Ona se tu kao vrti u pozadini ali mogla se još začiniti nekim jezivim činjenicama. U Loved Ones smo morali trpeti razgovore onih debila od oca i kćeri. Ovde to nije slučaj. Iako su bolesnici, ne pričaju mnoge gluposti i nemaju neku specijalnu filozofiju osim da budu tu i eliminišu jadnike koji su im dopali šaka. Zombi je posvetio finu pažnju svakom od likova. Karen Blek sa svojim karakterističnim izgledom ne mora mnogo da se trudi da predstavi poremećenu osobu. Ostali likovi su takođe originalni i za divno čudo ne iritiraju suviše. Sada o stvarima koje mi se ne dopadaju. 


Radnja se baci malo na tu porodicu malo odluta sa strane na snage reda i zakona. Time valjda želi da se dobije na nekoj napetosti i iščekivanju ali to mi se i nije naročito svidelo. Možda je to i zbog likova za koje treba da strahujemo. Oni su prilično iritantni i samim tim mi nije naročito stalo do njih tako da film automatski gubi na nekoj napetosti. U principu sve se svelo na tu prihvatljivu gomilu bolesnika u jednoj porodici koja kidnapuje i muči nekog što po meni nije priča koja je naročito vredna pažnje. Kraj je takođe šablon tako da ni time nisam naročito zadovoljan. Bez obzira na sve, ovaj film će sigurno pronaći svoje fanove ali ono što mu sigurno fali, to je ona atmosfera starijih horora kada se nije sve zasnivalo na hektolitrima krvi i mučenju.

Zanimljivosti:
Film je snimljen 2000. godine ali je prikazan tek tri godine kasnije. Ovo je režiserski debi Rob Zombija.

Naj scena:


Doktor Satana

Moja ocena: 4/10

Drugo Mišljenje: House of 1000 Corpses (2003)

Friday the 13th (2009)


Friday the 13th (2009) on IMDb
Kod nas nazvan: Petak Trinaesti
Žanr: Horor
Režija: Marcus Nispel
Glumci: Jared Padalecki, Amanda Righetti, Derek Mears...

Priča:
Grupa tinejdžera idu na izlet blizu Crystal Lake kampa. Ubrzo sreću Jason Voorheesa i upoznaju njegove smrtonosne namere.

Moj osvrt:
Pre par postova sam komentarisao glupave likove u Final Destination 3 filmu. Ti likovi kada se uporede sa ovim budalama koje se pojavljuju ovde deluju kao teen verzije Tesle, Ajnštajna, Bobija Fišera, Pekića i sličnih intelektualnih veličina. Jedina budala veća od njih je onaj ko ih je zamislio takve. Ok jedno dvoje glupana i nisu tako strašni. Obično budu prvi smaknuti pa i ne razmišljamo ovde o njima. Kakvi su ti likovi ovde, krvoločni Džejson mi je bio najveći pozitivac. 


Ceo film sam navijao da se on pojavi i iskasapi ove iritantne budale. Tu ću pomenuti jed(i)nu pozitivnu stvar. Sve Džejsonove pojave u kojim ubije nekog su sjajne. Ne samo što te scene dobro izgledaju već vam lakne što neku od budala više nećete gledati. Na samom uvodu u film imamo scenu koja se u starim filmovima pominjala kao legenda, gde Džejson gleda kako mu neko obezglavljuje majku. Nečim o čemu se priča zadnjih tridesetak godina hteli su da nas šokiraju. Film otvara jedna ekipa glumaca koja i nije tako loša ali su tu da se Džejson predstavi publici i malo zagreje pre nego što dođu oni glavni. 


Naravno tu su odmah sevnuli i goli sisići koji su prilično loš rezultat estetskog zahtvata. Naravno, pravilo u hororima koje važi zadnjih barem desetak godina je potpuno ispoštovano. Gole grudi u hororima jednostavno prizivaju smrt. Neću dalje. Film je predvidiv, "glumci" očajni, njihovi likovi još gori, priča trula. Ako se odlučite pogledati, ispremotavajte na Džejsonove pojave, čisto da vidite malo brutalnosti i onda pogledajte neki dobar film.

Zanimljivosti:
Naslov filma se pojavljuje tek posle 25 minuta. Režiseru Markusu Nispelu ovo je druga obrada nekog kultnog horor filma. Prva je bila The Texas Chainsaw Massacre.

Naj scena:


Džejson seckati...

Moja ocena: 3/10

Drugo Mišljenje: Friday the 13th (2009)

четвртак, 29. децембар 2011.

Franklyn (2008)

Outsider & Djuka

Franklyn (2008) on IMDb
Žanr: Drama | Fantastika | Naučna Fantastika | Triler
Režija: Gerald McMorrow
Glumci: Ryan Phillippe, Sam Riley, Bernard Hill...

Priča:
Film se sastoji od više priča koje su smeštene u današnji London ili neki grad u budućnosti koji je pod vladavinom religija...

Outsider:
Pre svega, iako žanrovski spada tu, ne očekujte neku fantastiku jer ovo je drama, i to sjajna. Verovatno je većina vas pogledala film The Machinist sa Kristijanom Bejlom. Verujem da se većini vas on dopao. Ovaj film ima sličan koncept ali iskreno za mene je nešto bolji. U Mašinisti smo imali jednu priču, ovde imamo četiri. 


U početku to sve deluje konfuzno i prilično nerešivo. Upravo ta konfuznost je iskorišćena da se predstavi šta je u glavama svakog od likova u filmu, i to je urađeno na fenomenalan način kroz estetski savršene i emotivno obogaćene scene. Sama atmosfera u filmu takođe savršeno dočarava njihovo mentalno stanje. Osvrnuo bih se pre svega na priču koja prati lik Rajana Filipa. U toj priči gde gradom vladaju mnoge religije imamo dosta simbolike i povezanosti sa mnogim religijskim konceptima tj. suštinu većine od njih, što mi se takođe svidelo. 


Kako film prolazi, sve više stvari će vam se otkrivati, sve više ćete shvatati i cela priča i sve scene će dobiti na punoj snazi. Ako vam se The Machinist svideo, siguran sam da će i ovaj film. Meni je ostavio bolji utisak i naterao me da razmišljam, a film koji to uradi, svakako je vredan pažnje. Pošto mi je ovaj film predložila draga čitateljka, predstavljam vam i njeno fenomenalno viđenje za koje ona nije ni bila svesna da će biti objavljeno :)

Naj scena:


"If a god is willing to prevent evil, but not able, then he is not omnipotent. If he is able, but not willing, then he must be malevolent. If he is neither able or willing then why call him a god? Why else do bad things happen to good people?"

Djuka:
Meni se film jako dopao, što zbog same priče, što zbog vođenja te priče. Naime, imamo tri odvojene priče koje teku uporedo, i kako film odmiče, one se preklapaju. U ovom filmu su svi manje-više sjebani. E, sad nekome to može da izgleda kao foliranje i preterivanje, ali je činjenica da je svako na ovom svetu negde iščašen, polovna roba. To valjda ide i sa godinama, što imaš više godina, imao si više prilika da se sjebeš. Elem, svi su sjebani na neki svoj način, tj. dva lika su načisto sjebana, a treći glavni lik tj. Frenklin je u fantastičnom i misterioznom ambijentu, u nekom drugom, izmišljenom gradu. 


Ono što od pocetka filma zbunjuje je upravo taj Meanwhile City i zašto uporedo teče ta priča sa dvama pričama iz realnog sveta. Pritom, u tom Meanwhile City-ju svi imaju religiju, ne sme biti čoveka bez religije itd. je i sjajna kritika današnjeg društva ali i uloge religije u životu pojedinca. Da napomenem samo da ceo taj izmišljeni grad izgleda fantastično, malo gotički i vrlo je živopisan, kao i njegovi stanovnici. Ali kako priča odmiče, saznajemo ko je Frenklin, saznajemo da je i on samo jedan sjeban i istraumiran mlad čovek, koji je toliko potonuo u svoj bol da je ubedio sebe u nešto sto ne postoji. Ceo film prati neki zadah nesreće i stalno očekujes da se neko od njih ubije, jer su oni svi toliko nesrećni, ali nesrećni su sami sa sobom, toliko su s jedne strane krhki, a opet s druge strane ravnodušni, da prosto poželite da im pomognete, ali da zaista imate priliku da im pomognete-izgubili biste strpljenje vrlo brzo i digli ruke od njih. 


E to je jedna od glavnih stvari u filmu: svi su negde iščašeni, svima moze da se desi da se izgube, da zaborave ko su, svima može da se desi da ga apsolutno niko na ovom svetu ne razume i da nema ko da mu pomogne, i onda se desi nešto divno: znakovi da treba da se boriš su svuda oko tebe, samo treba na sekund da skreneš pogled sa sebe i udubljenosti u svoj bol, i videćeš ih, čuti. I to je ona fantastična rečenica u ovom filmu "Radi se o ljudima koje još nisi upoznao". Cela ta percepcija je meni potpuno nova i zaista mi se vrlo dopala. Da se samoubistvo ne posmatra iz ugla toga da vidiš šta sve ostavljaš i da ostavljaš ljude koje voliš, već ostavljaš sve mogućnosti i sve ljude koje bi mogao da voliš i odgovoran si i za njihovu budućnost, jer eto, baš zato što si ti odlučio da se ubiješ, nekoga nećeš upoznati i uskratićeš mu možda najveću sreću. 


Znači kad povlačis okidač treba da budeš svesan da ne presuđuješ samo sebi već i drugima. U celom filmu imamo i jako naglašene figure očeva, jedan je prisutan, dva nisu, i prikazan je njihov veliki uticaj. Mislim da je to isto bitan segment filma, jer prikazuje odnos dece prema očevima, ali i osećaj koji se javlja u deci ako rano izgube nekog porodičnog člana, to zaista ostavlja veliki bol i iščaši te na nekom nivou. Sve u svemu, film je siboličan na nekoliko nivoa.

Naj scena:


U ogledalu

Zanimljivosti:
U originalnoj postavi trebali su se pojaviti Evan MekGregor, Pol Betani i Džon Hurt. MekGregor je slomio nogu a drugoj dvojici nije odgovarao period snimanja filma. Eva Grin je jedina koja je član originalno planirane postave.

Outsider: 8/10
Djuka: 10/10

среда, 28. децембар 2011.

Friday the 13th Part 2 (1981)


Friday the 13th Part 2 (1981) on IMDb
Kod nas nazvan: Petak Trinaesti 2
Žanr: Horor | Misterija | Triler
Režija: Steve Miner
Glumci: Betsy Palmer, Amy Steel, John Furey...

Priča:
Gospođa Voorhees je mrtva i kamp Crystal Lake je zatvoren, ali ljude u kampu do njega progoni nepoznati ubica. Da li je to sin gospođe Voorhees za koga se tvrdi da se udavio pre 30 godina?

Moj osvrt:
Od prvog dela ovog serijala nisam očekivao ama baš ništa a bio sam prijatno iznenađen. Taj film je napravio sjajan uvod i podlogu za ovaj nastavak i zaista je prava šteta što to nije iskorišćeno kako je moglo biti. 90% ovog filma je kopija prvog, samo što je ovaj mnogo sporiji. 


Ponovo imamo ekipu koja dolazi u isto mesto u manje više isti kamp kao onaj prošli, samo što sada kada je ubica iz prvog dela mrtav, neko drugi progoni ove likove. Ono što je počelo u toku filma da me opasno nervira su scene u kojima kao očekujete pojavu ubice pa se pojavi neko drugi. Tih scena ima barem pet puta više nego pojava samog ubice. Film se razvija veoma sporo. Imamo par ubistava van kampa pa potom prvi član ove ekipe koja je došla na kampovanje gine tek posle 50 minuta filma. Sledeći gine 10 minuta kasnije. Ceo film traje tek nešto više od 80 minuta pa vi sami izračunajte koliko je tu praznog hoda. 


Završnica filma je sasvim dobra ali dotle vas prvih pedesetak minuta ubiju u pojam sa ovim navedenim scenama i sporom radnjom. Da ne liči toliko na prvi deo, možda ni to ne bi bio toliki problem. Sam ubica izgleda smešno. On još nema onu masku po kojoj je postao čuven već ima kao neki mini džak preko glave. To dosta oduzima na njegovoj pojavi koja bi trebala biti zastrašujuća. 


Ovo definitivno jeste korak u nazad za razliku od prvog dela, pogotovu kada se ima u vidu kakvu je podlogu on ostavio ovom filmu. U svakom slučaju, nadam se da će naredna ostvarenja biti barem malo originalnija.

Zanimljivosti:
Ubica u filmu ima potpuno isti izgled kao ubica iz filma The Town That Dreaded Sundown. Film je imao budžet od $1.000.000 a do današnjeg dana zaradio je $21.722.000. Adrienne King je zahtevala da se ne pojavljuje mnogo u filmu zato što ju je posle prvog dela jedan obožavaoc proganjao i čak provalio u njen stan. Zbog tog slučaja ona je prestala da glumi.

Naj scena:


Finale

Moja ocena: 5/10

недеља, 25. децембар 2011.

Final Destination 3 (2006)



Final Destination 3 (2006) on IMDb
Kod nas nazvan: Poslednja Ekskurzija 3, Konačno Odredište 3
Žanr: Horor | Triler
Režija: James Wong
Glumci: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, Kris Lemche...

Priča:
Devojka ima viziju nesreće na rollercoaster-u i na taj način spašava sebe i još nekoliko ljudi. Ali smrt se vraća po njih.

Moj osvrt:
Ovde su definitivno trebali da stanu. Preskočiću priču koju već znate iz prva dva dela o tome šta i kako se dešava i kako se spasiti. Ovde imamo malo novosti po tom pitanju. Ovde je devojka fotografisala likove pre nesreće pa se na svakoj fotografiji krije određen broj nagoveštaja kako će neko umreti. Meni je iskreno ovo bezveze ali hajde sad, podnošljivo je. 


Veoma brzo likovi skontaju šta se dešava i to pomoću čega drugog nego interneta. Nekako mi je ce film šablonski nabacan. Dvoje skontaju u čemu je problem pa pokušavaju ubediti druge pri čemu ti drugi ne prođu baš najbolje i sve u krug. Na samom početku filma, kada kreće ta rollercoaster vožnja, imao sam utisak da će silna izginuća izgledati neverovatno dobro. Očigledno da nije bilo naročito novca za efekte ili ako je bilo onda su likovi koji su radili efekte obični nemaštoviti trubaduri. Smrti su obična ispadanja i imamo jedno sečenje na pola. To je značilo upropaštavanje obično najbolje scene u FD filmu. 


I kasnije smrti nisu naročito spektakularne. Uglavnom ide krupan plan nečega što se pomera, odvrće, puca ali nekad mi se činilo da i nema puno veze sa tim što će se desiti. Likovi u filmu su i ovakvi i onakvi. Imamo dve fufice bez trunke mozga koje su tu da pokažu sisiće, imamo nekog hejtera filozofa i njegovu devojku, glavnu glumicu koja je preslatka, njenog glavnog sadruga čija najburnija reakcija je kao da mu je pas zapiškio omiljeno drvo. 


Sledećem koji ubaci ovako šablonske likove (pogotovu mislim na one dve fufice koje, kako bi po njihovim rečima ispoštovale mrtve drugove, pre sahrane idu malo u solarijum. Kao mrtvi drugovi bi voleli da njih dve izgledaju lepo. WTF!?) želim doživotni zatvor, i pod time ne mislim da bude uhapšen. Ubedljivo najgora postava likova u FD filmovima. Posle petice, za razliku od koje ima neku radnju, ovo je najlošiji film u ovom serijalu. Ok za jedno gledanje i to je to. 

Zanimljivosti:
Na filmu se počelo raditi 2003. Broj na vozu pred sam kraj filma je 081 ali kada se vidi odsjaj u ogledalu dobija se 180 što je broj leta u prvom Final Destination filmu. Filmska ekipa i glumačka postava morala se voziti 26 puta na rollercoaster-u kako bi uspešno snimili scenu. 

Naj scena:


Luis je konačno ućutkan.

Moja ocena: 4/10

петак, 23. децембар 2011.

La casa muda (2010)


Tiha kuća (2010) on IMDb
Kod nas nazvan: Tiha Kuća
Alternativni Naziv: The Silent House
Žanr: Drama | Horor
Režija: Gustavo Hernández
Glumci:  Florencia Colucci, Abel Tripaldi, Gustavo Alonso...

Priča:
Zaplet je baziran na istinitoj priči (možeš misliti) koja se desila kasnih četrdesetih u malom selu u Urugvaju. Priča se vrti oko Laure koja pokušava da pobegne iz kuće u kojoj se dešavaju čudne stvari.

Moj osvrt:
Ništa bolje kada u hororu osetite užas. To sam umeo pre da govorim. Sada to moram da promenim jer ovde osećate užas dosade. Troje, četvoro ljudi se okupilo i rešilo da snimi horor film. Njegovo vreme trajanja je 90 minuta, efektivno vreme trajanja je jedno 9 minuta. Ne mogu ništa da vam kažem jer ako jednu rečenicu napišem o tome šta se dešava u filmu, praktično sam pola filma ispričao. 


Prvih pola sata imamo jedan jedini događaj i devojku koja sve vreme jeca i šeta sa lampom kroz kuću. Ako neko boluje od nesanice, ovaj film je rešenje za to. Ja, koji manje više i ne spavam, tako sam lagano zaspao posle pola sata filma. Srećom, kada sam se probudio, i dalje je bila noć pa sam nastavio sa gledanjem. Posle tih prvih pola sata, imamo već šablon. Pet minuta se ništa ne dešava i onda imamo par sekundi radnje. I ovo malo što se dešava je totalno predvidivo, maksimalno glupavo i nema veze sa mozgom. 


Još kada nam kao zašećere nekim scenama da bi nas zbunili, dođe vam da se nasmejete od muke. Ako budete gledali ovaj film, sačekajte da prođe odjavna špica sa sa spiskom "glumaca" jer vas tu čeka još jedan idiotizam. Braćo i sestre, odgledam li još jedan ovakav horor, pozvaću sve vas koji ste zainteresovani da snimimo jedan film. Od ovoga bi bolje mogli sigurno.

Zanimljivosti:
Urugvaj je ovaj film poslao kao svog konkurenta za oskar za najbolji strani film. Film je snimljen iz jednog pokušaja bez ponavljanja scena.

Naj scena:


Osvetljavanje sobe fotoaparatom.

Moja ocena: 2/10

четвртак, 22. децембар 2011.

The Shrine (2010)


The Shrine (2010) on IMDb
Žanr: Horor
Režija: Jon Knautz
Glumci: Aaron Ashmore, Cindy Sampson, Meghan Heffern...

Priča:
Mlada novinarka i njeni prijatelji putuju u Poljsku da istraže nestanak mladića, ali tamo nalaze na nešto što nisu mogli ni sanjati...

Moj osvrt:
Ovaj film je mogao biti pravo osveženje u horor vodama. Ne znam da li sam u skorije vreme video da film ima dobru ideju a da je očajno izveden. Kao da im je samo ideja bila bitna a sve ostalo ne. To je kao kada imate sjajnu viziju kakvu sliku da naslikate ali to uradite flomasterima. Ne mogu da vam kažem u čemu je ideja pošto ćete možda zaključiti mnogo iz toga. U svakom slučaju vezana je za ovu Naj scenu koja je skoro pa savršena. Kažem "skoro" zato što ju je očajnom glumom upropastila Sindi Sampson. E već smo došli do dela gde ja napljujem ono što ne valja. 


Svi osim glavne glumice su koliko toliko ok. Devojka glumi kao da se sve vreme gleda u ogledalo i pita "da li bih mogla gluplju facu da složim?". Osim scena na kraju filma, prilično obara kvalitet svakoj u kojoj se pojavi. E sada ću malo da bacam spoilere ali ne brinite, ne odajem vam ništa specijalno. Manje više sve što ću napisati videćete u prvih 10 minuta. Glavni lik je novinarka koja odlučuje zanemariti šefov zahtev da ode i istražuje neki levi slučaj već svojevoljno odluči da putuje u Poljsku gde je nestao neki Amerikanac. Naravno, ovo je još jedan film u nizu gde najebu mladi američki turisti (Hostel, Turistas, The Ruins...). Ovog puta na meti se našla Poljska. Likovi u selu u Poljskoj kao da su iz srednjeg veka, što je ovde potpuno nepotrebno. 


No da se još malo vratim našoj novinarki. Osim ovih debilnih postupaka kada fasciklu sa zadatkom koju joj je šef dao pre tri sekunde baci u smeće, imamo tu još malo bisera. Ona je pre toga pitala šefa da putuje da istraži slučaj jer u toj oblasti je kroz istoriju nestalo preko 50 turista. Ok, ali kada već svojevoljno odlučuje da ide tamo i povede dvoje ljudi, zar nije bilo logično da barem obavesti nekog o svom putovanju. Ma neeee, ona samouvereno piči tamo bez ikakvog straha. U tom prvom delu filma, reakcije likova su totalno debilne. Primer: Glavni lik i njena prijateljica su videle nešto od čega bi se normalan čovek ukakio od straha. Njihova reakcija je kao da su im upravo saopštili da će Riki Lugonjić držati svoj šou u Las Vegasu. 


Imamo i one klasika situacije "Hej, ovo izgleda kao prokleta smrtonosna opasnost. Idem da vidim šta je a vi ostanite tu." Još jedan idiotizam i prekidam sa spoilerima. Pre kretanja na put, naša novinarka poseti majku nestalog mladića. Majka kaže kako je zvala policiju zbog nestanka njenog sina ali oni su joj odgovorili da su malo zauzeti pa će doći kada budu imali vremena. WTF!?!? Kao da je zvala komšiju da joj promeni sijalicu. Strašno. Film u svakom slučaju pogledajte, nije toliko loš koliko je meni zanimljivo da ga ispljujem. Vredi ga pogledati ako ni zbog čega drugog onda zbog ove Naj scene i same ideje koja i nije tako loša. Ljudi uglavnom iznose pozitivne stavove o njemu a i meni bi bilo drago čuti šta mislite.

Zanimljivosti:
Selo u koje likovi putuju je plod mašte i nazvano je Alvania. To je greška jer u poljskom jeziku ne postoji slovo V.

Naj scena:


Statua u magli

Moja ocena: 5/10

среда, 21. децембар 2011.

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008)



The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008) on IMDb
Kod nas nazvan: Mumija : Grobnica Kralja Zmaja
Žanr: Akcija | Avantura | Fantastika | Triler
Režija: Rob Cohen
Glumci: Brendan Fraser, Jet Li, Maria Bello...

Priča:
Na Dalekom Istoku, Aleks O'Konel, sin čuvenih avanturista, Rika i Evelin O'Коnel, otkriva mumiju prvog imperatora dinastije Quin, koga je davno proklela veštica i koji ima sposobnost da menja oblik.

Moj osvrt:
Razlog zbog kog preskačem drugi deo je taj što sam ga davno gledao pa kada ga odgledam ponovo komentarisaću i njega. U svakom slučaju taj film mi je možda i najzanimljiviji u ovoj trilogiji. Ovaj film i nije baš najbolje prošao. Glavna stvar koja je meni zasmetala je promena glavne glumice. Mumija bez Rejčel Vajs je kao da npr. gledate Dosije X bez Džilian Anderson. Koga god drugog stavili jednostavno ne ide. 


Maria Belo je prelepa, lepo glumi, veoma je dopadljiva ali nikako nisam mogao da se naviknem na nju. Film je veoma dinamičan, priča je zanimljiva ali opet, nikako nisam mogao da se unesem u nju kao u prethodna dva dela. Što je najgore, ovaj treći deo je začinjen sa možda i dve najveće azijske filmske zvezde. Pojavljuju se mega zajebani Džet Li i ništa manje opasna ali i prelepa Mišel Jeo. Zanimljivih scena ima, pogotovu onih u kojim se penzionisani avanturisti ustručavaju da kažu da žele poći u avanturu, potom način na koji Rik lovi ribu. Ponovo tu imamo scene jurnjava, scene borbi, dosta humora koji nije tako efikasan kao u prethodnim delovima. 


Ono što je ovde sigurno bolje nego u prethodnim su specijalni efekti ali to valjda dolazi sa godinama. U svakom slučaju film je ok za jedno gledanje ali ne treba da imate velika očekivanja, pogotovu ako ste fan prva dva dela.

Zanimljivosti:
Grobnica Kralja Zmaja je inspirisana pravom grobnicom prvog vladara dinastije Quin. Kada Evelin (Maria Belo) čita knjigu koju je napisala, od slušaoca dobija pitanje da li je glavni lik romana zasnovan na njoj. Odgovor koji ona daje je "I can honestly say that I am not that person." ("Iskreno vam mogu reći da nisam ta osoba.") To je bila interna šala zbog činjenice da je ona (Maria Belo) zamenila Rejčel Vajs u ovoj ulozi. 

Naj scena:


Jetiji

Moja ocena: 5/10